Wiktor Hauke ma żonę, kredyt, średnio płatną pracę i kochankę. Pewnego dnia dochodzi do tragedii, która ma się położyć cieniem na całym jego życiu. Chcąc tego uniknąć, popełnia niewybaczalny błąd. Przez niego Wiktor staje się niewolnikiem szalonego Reżysera. Ma odtąd być Aktorem, który będzie grał tak, jak każe mu Reżyser.
Strony
▼
niedziela, 30 grudnia 2018
sobota, 29 grudnia 2018
Agata Kołakowska "Pokrewne dusze"
Dwie kobiety: Milena Gajewska, która jest terapeutką w Instytucie Psychoterapii Alterego, oraz Marta Woźniak, która trafia do jej gabinetu szukając pomocy po tragicznej śmierci swojej ukochanej siostry. Pierwsza z nich jest dla pacjentów nie tylko terapeutą. Druga z nich za wszelką cenę próbuje poukładać życie na nowo. Desperacko pragnie bliskości, kogoś, kto zapełni pustkę, która powstała w jej sercu po śmierci Klary. Orientuje się, że sesje terapeutyczne to dla niej zdecydowanie za mało. Pod pretekstem kryzysu, zwabia psycholożkę do siebie. Dla Mileny szybko staje się jasne, że znalazła się w pułapce, że z wyspy nie może uciec, a jej klientka nie zamierza jej uwolnić.
czwartek, 27 grudnia 2018
Lucy Cooke "Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie"
Wiedzieliście o tym, że Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią? A może zastanawialiście się kiedyś, czy żaden bóbr nie ucierpiał podczas obcinania drzewa? Tudzież słyszeliście o tym, co wspólnego mają ze sobą żaby i ciężarne kobiety? Lub próbowaliście sobie wyobrazić leniwca w innym miejscu niż na drzewie? W tej publikacji zoolog Lucy Cooke obnaża wiele mitów – że węgorze powstają z piasku, jaskółki hibernują pod wodą, a niedźwiedzice rodzą bezkształtne bryłki, z których potem wylizują kształt misia – dowodząc, że legendy, które tworzymy, ujawniają zdumiewająco wiele o nas samych.
poniedziałek, 24 grudnia 2018
Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #156 Ryszard Bugajski "Przesłuchanie"
Prosta, naiwna dziewczyna, Tonia, została z bardzo niejasnych powodów zatrzymana przez UB. Zostaje oskarżona o bycie dywersantką. Z tego powodu przyszło jej spędzić na Rakowieckiej pięć długich lat, podczas których walczyła nie tylko o swoje życie, ale – przede wszystkim – o swoją godność.
"Bardzo realistyczne opisy więziennej rzeczywistości oraz zbrodniczych metod, jakimi posługiwali się śledczy w czasach stalinizmu, przeplatają się z doskonałymi kreacjami psychologicznymi bohaterów. Autor pragnął pokazać historię człowieka miażdżonego przez ekstremalną ideologię tak prawdziwie, tak przekonująco, jak tylko się da. Człowieka słabego, ani dobrego, ani złego, który pozostanie, jakim jest – jednocześnie wspaniałym i potwornym.
Na podstawie tej książki, będącej przejmującym świadectwem tamtych czasów, powstał najważniejszy film w karierze Ryszarda Bugajskiego, uznany przez ówczesne władze za „najbardziej antykomunistyczny w historii PRL-u”.
piątek, 21 grudnia 2018
David Day"Bitwy w świecie Tolkiena"
David Day w swojej najnowszej publikacji opisuje pokrótce ludy i bohaterów, którzy pojawiają się w trakcie bitew w świecie Tolkiena. Omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień.
czwartek, 20 grudnia 2018
Paulina Klepacz, Karolina Cwalina-Stępniak "#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie"
"Książka dla starych i młodych, aktywnych i biernych, tolerancyjnych i tych mniej elastycznych, akceptujących siebie oraz tych, którzy potrzebują uwierzyć, że
SEXY ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE.
NIE TYLKO DLA DZIEWCZYN.
Poruszamy wcale nie TRUDNE tematy, tylko normalne, codzienne i takie, na które trzeba się otworzyć i zacząć na nie rozmawiać.
Dlaczego?
Bo ludzie nie rozmawiają ze sobą tyle co kiedyś, nie zadają pytań, uciekają często od konsekwencji, które są wynikiem naszych działań. Obecnie komunikacja międzyludzka zdecydowanie szwankuje.
Pytamy więc za Was, niezależnie od tego, kim i skąd jesteście. Mamy nadzieję, że te szczere wywiady dodadzą Wam siły do tego, abyście mogli zgłębiać wiedzę o sobie, swoich potrzebach i będą impulsem, by iść do przodu, by zgodnie z planem realizować swoje marzenia!"
Styczeń z Marginesami!
Wydawnictwo Marginesy rozpoczyna nowy rok z przytupem. Oto, co pojawi się w styczniu na naszym rynku wydawniczym.
"Odium" pod patronatem Czytelni Mola Książkowego. Premiera już 7 stycznia!
Mroczny kryminał odsłaniający najciemniejszą stronę ludzkiej duszy.
Dwójka nastolatków przypadkowo natrafia w miejskim lasku na zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Charakter i liczba obrażeń świadczą o niepohamowanej, wręcz szaleńczej nienawiści zabójcy do swojej ofiary. Obok ciała leży pomięta kartka z rozmazanym napisem.
Śledztwo przejmuje komisarz Jan Bury, borykający się z własnymi problemami osobistymi. Niestety wszystko wskazuje na to, że ta zbrodnia to dopiero początek koszmaru, a każdy dzień zwłoki w odnalezieniu sprawcy może poskutkować kolejną bestialsko zamordowaną ofiarą.
Czy Buremu i jego zespołowi uda się zatrzymać spiralę nienawiści i dopaść okrutnego mordercę?
Premiera powieści pod moim patronatem odbędzie się już 7 stycznia!
środa, 19 grudnia 2018
Nathan H. Lents "Człowiek i błędy ewolucji"
My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Autor tej publikacji pokazuje, w jak ogromnym jesteśmy błędzie. W trakcie ewolucji pojawiło się w naszym ciele sporo błędów. Nasze kolana nie są zbyt doskonałe, często się przeziębiamy, mamy w ciele niepotrzebne kości i puste przestrzenie, z którymi czasem jest sporo kłopotów. Jak przekonuje profesor biologii Nathan Lents, historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek – a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna.
wtorek, 18 grudnia 2018
Joanna Kuciel-Frydryszak "Służące do wszystkiego"
Służące, kobiety z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Pracowały całymi dniami, często za marne grosze. Najlepiej dla ich pracodawców było, by nie miały narzeczonych. Wtedy nie chciały czasu wolnego, a i nie trzeba było się obawiać o inne nieprzewidziane niemiłe niespodzianki. W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne.
poniedziałek, 17 grudnia 2018
Sylwia Winnik "Dziewczęta z Auschwitz"
Alina Dąbrowska w obozie spędziła dwa i pół roku. Była poddawana eksperymentom Mengele. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży, swojego syna, Ireneusza, urodziła w trakcie Marszu Śmierci. Chłopiec niestety nie przeżył i został pochowany w pudełku po makaronie. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Urszula Koperska do obozu trafiła jako dziecko. Sabina Nawara w obozie przeżyła trzy i pół roku. Historie tych kobiet zostały zebrane w publikacji Sylwii Winnik.
piątek, 14 grudnia 2018
Rafał Pasztelański, Joanna Pasztelańska "Strażacy"
"Pierwsza książka o polskich strażakach.
Często patrzą na śmierć, ale zrobią wszystko, by uratować ludzkie życie.
Nikomu nie ufamy tak bardzo, jak strażakom. Nic w tym dziwnego. Jeśli twój dom stanie w płomieniach, jeśli ucierpisz w wypadku albo zostaniesz uwięziony przez powódź, oni zjawią się na miejscu jako pierwsi. Zawsze gotowi nieść pomoc.
Docierają do miejsc, z których zwykli ludzie chcą jak najszybciej uciec. Są świetnie wyszkoleni, odważni i swoją pracę traktują jak służbę, ale też największą życiową pasję".
czwartek, 13 grudnia 2018
Jeff Giles "Na krawędzi mroku"
"Aby ocalić Zoe i jej rodzinę, Iks zrobił coś nie do pomyślenia – zrezygnował z wolności i wrócił do niewoli na Nizinie. Ma zamiar wyrwać się już na zawsze spod władzy lordów, ale gdy traci swoje moce, trafia w sam środek zła, jakiego nigdy nie doświadczył. Odkrywa również nieznaną sobie przeszłość. Tajemnice, które wychodzą z mroku, mogą pomóc w połączeniu na nowo Iksa i Zoe… lub doprowadzić do zniszczenia wszystkiego, o co oboje walczą".
środa, 12 grudnia 2018
Fiona Barton "Dziecko"
Zawsze mnie bawiło to powiedzenie. Nie wywołuj wilka z lasu. Przecież prędzej czy później głodny wilk i tak wyjdzie z lasu, prawda?
W wieczornej gazecie ukazuje się krótka informacja o tragedii sprzed lat – odnalezionym na placu budowy szkielecie noworodka. Jedna z trzech bohaterek tej powieści przypomina sobie o tragedii sprzed lat. Druga zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jej ukrywana od dawna tajemnica może wyjść na jaw. Trzecia zaś węszy okazję, by napisać artykuł, który na pewno nie zaszkodzi jej karierze.
wtorek, 11 grudnia 2018
J.R.R. Tolkien "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa"
Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje.
Jedyna edycja w jednym tomie czterech magicznych opowieści Tolkiena (Łazikanty, Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Podlesia Większego, Liść, dzieło Niggle’a) oraz baśniowego cyklu wierszy Przygody Toma Bombadila, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni.
poniedziałek, 10 grudnia 2018
Nowości od Zysku!
Kolejny tydzień przynosi nowości od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Co tym razem znajdziecie w ofercie?
Wśród świstu kul i w gwarze kawiarni - alkoholowe dzieje Polski od Wielkiej Wojny po wrzesień 1939 roku.
Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #155 Danka Braun "Morderstwo przy drodze krajowej 94"
Mirek Filer jest prywatnym detektywem, który specjalizuje się w ujawnianiu zdrad niewiernych małżonków. Kiedy jego księgowy, Leszek Szajna, staje się podejrzany o zabicie mordercy swojej matki, Mirek rusza mu na pomoc. Inspiracją do napisania taj powieści była prawdziwa historia, która wydarzyła się w rodzinie autorki. W 1983 roku została zamordowana jej teściowa. Mordercę skazano na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności. Wkrótce po tym, gdy opuścił zakład karny, znaleziono w rzece jego zwłoki.
piątek, 7 grudnia 2018
Piotr C. "# to o nas"
"W czasach, gdy seks dostajesz szybciej
niż hamburgera w fast foodzie.
Gdy sukienki są krótsze niż wyrzuty sumienia.
Gdzie nie ma niczego na stałe.
Gdzie nikt nie mówi: kocham cię na zawsze.
On ma 30 lat
Życie mija mu na piciu piwa i graniu na konsoli. Pragnie kobiety, ale zamiast niej ma prawą rękę i darmowe serwisy porno. Do tego pracę, której nie lubi i uczucie, że zawiódł wszystkich.
Ona ma 30 lat
Jest samodzielna i piękna. Odnosi sukcesy zawodowe, ale według jej matki poniosła życiową klęskę, bo nie ma męża i dziecka. Nie chce już tłumaczyć, dlaczego jest sama.
Urodzili się tego samego dnia. Mieszkają na tym samym osiedlu. Nigdy się nie poznali.
To opowieść o miłości w czasach Tindera,
Instagrama i Facebooka.Tragikomedia o szukaniu spełnienia w sieci, na ulicy i w klubie. Niepokojąca i drażniąca do bólu diagnoza współczesnych relacji. Dotknij. Przeczytaj. Oceń".
środa, 5 grudnia 2018
Edgar Allan Poe "Opowieści nadzwyczajne"
Tego autora nie muszę nikomu raczej przedstawiać. Podejrzewam, że każdy z Was chociaż raz o nim słyszał. W końcu dołożył cegiełkę do rozwoju literatury grozy. Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale moim zdaniem z nim jest tak, że albo się kocha jego utwory, albo uważa się je za stratę czasu. Nie znajdziecie w tym tekście streszczenia znajdujących się w zbiorze utworów, bo nie umiem tego zrobić. To po prostu bardzo specyficzne teksty.
wtorek, 4 grudnia 2018
Victor Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"
Dzwonnika z Notre Dame chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Podejrzewam, że większość z Was oglądała bajkę albo musical lub czytała którąś wersję książki. Ja za dzieciaka miałam tę opartą na bajce Disneya. Uwielbiałam ją czytać i dziś rozpada się w rękach. Nigdy wcześniej nie miałam jednak okazji, by poznać pierwowzór autorstwa Victora Hugo. Jakoś nie po drodze było mi z tą książką. Aż do teraz.
poniedziałek, 3 grudnia 2018
Poniedziałki ze zbrodnią w tle #154 Teresa Driscoll "Obserwuję cię"
Elle Longfield podczas podróży pociągiem spotyka dwóch młodych mężczyzn rozmawiających z nastoletnimi dziewczynami. Początkowo nie wzbudza to jej niepokoju. Wszystko zmienia się, gdy kobieta dowiaduje się, że mężczyźni właśnie skończyli odsiadkę. Natychmiast odzywa się w niej instynkt macierzyński, ma syna w podobnym wieku. Jednak Elle postanawia nie reagować. Nazajutrz okazuje się, że Anna zaginęła. Mija rok. Dziewczyny nadal nie odnaleziono, a Elle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Co stało się z Anną?
niedziela, 2 grudnia 2018
Victor Hugo "Nędznicy. Tom 1"
Akcja powieści rozpoczyna się w 1815 w prowansalskim miasteczku Digne. Tam poznajemy biskupa Myriela. Mężczyzna dobrowolnie zrezygnował z mieszkania w przeznaczonym dla siebie pałacu, oddając go na szpital. Dawał przykład skromności i dobroci, wspierał dobroczynność. Pewnego dnia w miasteczku zjawił się wypuszczony z więzienia galernik Jean Valjean. Nikt, oprócz biskupa, nie okazuje mu dobroci. Kiedy Jean kradnie srebrną zastawę stołową Myriela i zatrzymuje go policja, biskup mówi, że sam podarował mu srebra. Po odejściu policjantów stwierdza, że w ten sposób wykupił duszę Valjeana od sił zła i oddał Bogu. W tej części poznajemy także Fantynę, która ma małą córeczkę. Pewnego dnia zostaje jednak zmuszona do tego, by zostawić dziecko u przypadkowo spotkanej rodziny oberżystów z Montfermeil koło Paryża. Opuszcza miasto i wyrusza w poszukiwaniu pracy.
sobota, 1 grudnia 2018
Hilde Østby, Ylva Østby "Jak działa pamięć"
Zdarzyło się Wam kiedyś powiedzieć: „Mam to na końcu języka!” i nie umiał sobie czegoś przypomnieć? Jako polonistka mówię to kilkanaście razy w ciągu dnia, tak nawiasem mówiąc. A ile razy Wasza pamięć płatała Wam figla? Wydawało Wam się, że coś robiliście albo gdzieś byliście, ale okazywało się, że wcale tak nie było?