Strony

wtorek, 30 października 2018

Przedpremierowo! Piotr Bojarski "Cwaniaki"

Lato 1918 roku.
W podzielonej miedzy trzech zaborców Polsce narodziła się nadzieja. Po 123 latach niewoli ludzie zaczynają wierzyć w to, że odzyskają niepodległość. "Kanonier Józef Jęczkowiak, odpowiedział na wezwanie organizacji konspiracyjnej, choć groziła mu za to śmierć. Zdezerterował z armii niemieckiej, a następnie przez Francję, Belgię i Rzeszę przedostał się z narażeniem życia do rodzimej Wielkopolski. Pilot Franciszek Jach, weteran walk powietrznych w Szampanii, postanowił wcielić w życie szalony plan, w wyniku którego może dojść do stworzenia polskich sił powietrznych. Z kolei ranny pod Verdun Zbigniew Kaczmarek nawet w najśmielszych snach nie podejrzewał, że w wolnym od Niemców Poznaniu przyjdzie mu piastować funkcję komisarza Policji Państwowej".

poniedziałek, 29 października 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #150 Przedpremierowo! Małgorzata Rogala "Zapłata"

Ludzie często zaczynali rozumieć, co zrobili innym, dopiero wtedy, gdy doświadczali tego samego.
W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Jak się okazuje w trakcie śledztwa, ten incydent może mieć coś wspólnego ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Podejrzanych jest kilka osób. Każda z nich miała motyw, by zamordować chłopaka. Kto pomógł mu zejść z tego świata?

sobota, 27 października 2018

Małgorzata Warda "Dziewczyna z gór"

Każdego roku bez śladu ginie wiele osób. Jedną z nich była Nadia, bohaterka tej powieści. Miała zaledwie jedenaście lat, gdy została porwana przez mężczyznę z przyczepy kempingowej, która stała przy jej domu. Została wywieziona w góry, do chaty położonej na odludziu, otoczonej wilkami i rozległymi lasami. Tam dziewczyna musiała nauczyć się żyć w zgodzie nie tylko z naturą, ale także i z porywaczem. 

piątek, 26 października 2018

A.J. Finn "Kobieta w oknie"

Podglądanie jest jak fotografowanie przyrody. Nie ingeruje się w naturę.
Anna Fox jest uwięziona we własnym domu. Od wielu miesięcy go nie opuściła. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze… Najwięcej uwagi poświęca Russellom, rodzinie nowej w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna oglądać. Jakie ta noc pociągnie za sobą konsekwencje?

czwartek, 25 października 2018

Przedpremierowo! Aleksandra Szwajda "Typowy Janusz"

Dzisiaj będzie krótko o Januszu.
Kim jest?
Jak się nim stać?
Na te pytania w książce stara się odpowiedzieć Aleksandra Szwaja. Czy jej się to udaje?

środa, 24 października 2018

Joanna Ostrowska "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej"

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Nie mówi się głośno o tym, że w tamtych czasach funkcjonowały burdele. Nie mówi się też o tym, w jaki sposób kobiety tam trafiały i jak im się tam żyło. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem. Nie znamy kobiet, które przeszły przez to piekło, o mężczyznach już nie wspominając. Niestety, nie będziemy mieli okazji, by porozmawiać z ofiarami. Jest ich coraz mniej i wolą one zapomnieć o swojej przeszłości. Trudno się im dziwić. Joanna Ostrowska postanowiła jednak powiedzieć głośno o tym, co było przez tyle lat zamiatane pod dywan.

wtorek, 23 października 2018

Jacek Moskwa "Tajemnice konklawe 1978"

"Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie? Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?".

poniedziałek, 22 października 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #149 Candice Fox "Miasteczko Crimson Lake"

Wystarczyło sześć minut, żeby zrujnować policyjnemu detektywowi Tedowi Conkaffeyowi życie. Został oskarżony o uprowadzenie trzynastoletniej dziewczynki. Uniewinniono go, jednak stracił wszystko, co miał. Przeniósł się na północ Australii, na parne, opanowane przez krokodyle mokradła Crimson Lake. Prywatna detektyw Amanda Pharell też wie, co to znaczy być wrogiem publicznym numer jeden. Odsiedziała wyrok za zabójstwo. Teraz musi dowiedzieć się, co stało się z pewnym pisarzem. Amanda wynajmuje do pomocy Teda: człowieka jeszcze bardziej znienawidzonego w miasteczku niż ona. Śledztwo nie jest łatwe. Mieszkańcy zaczynają okazywać detektywom swoją wrogość. Czy mimo to uda im się dojść do prawdy?

niedziela, 21 października 2018

Katarzyna Droga "Gospoda pod Bocianem"

To historia o rodzinie Bogoszów, która od wielu lat prowadzi Gospodę pod Bocianem. Śledzimy ich losy przez pewien czas, towarzysząc im w najważniejszych wydarzeniach rodzinnych oraz historycznych. Jesteśmy świadkami rozwoju ich związków. Poznajemy ich tajemnice. Widzimy radości i smutki. Jeśli lubicie takie sagi rodzinne, to powieść dla Was.

czwartek, 18 października 2018

Piotr Biedrzycki "Siedemdziesiąt siedem słoni"

Piotr już pierwszego dnia pobytu w Indiach zostaje okradziony i pobity. Miał jednak szczęście i spotkał ludzi, którzy postanowili udzielić mu pomocy i dzięki nim udało mu się wrócić do zdrowia. Musiał jednak zmienić swój sposób myślenia o tym kraju. Jego nową dewizą było: „Nie oczekuj niczego, bądź gotowy na wszystko”. „Tłoczne ulice Bombaju, fetor slumsu Dharavi, baśniowy Bollywood, idylliczne plaże Goa... trudno pozostać obojętnym wobec tej niesamowitej, pełnej kontrastów scenerii. Trzeba tylko mieć otwarte oczy i... pozwolić się nieść przygodzie!”

Listopad z Wydawnictwami Prozami i Lemoniada!

"Morderstwo przy drodze krajowej 94" Danka Braun (Wydawnictwo Prozami)
Prywatny detektyw Mirek Filer, który specjalizuje się w ujawnianiu zdrad niewiernych małżonków, podejmuje się oczyścić z zarzutów swojego księgowego Leszka Szajnę. Szajna, mąż autorki kryminałów, jest podejrzany o zabicie mordercy swojej matki.
Inspiracją do napisania powieści „Morderstwo przy drodze krajowej 94” była prawdziwa historia, która wydarzyła się w rodzinie autorki. W 1983 roku została zamordowana jej teściowa. Mordercę skazano na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności. Wkrótce po tym, gdy opuścił zakład karny, znaleziono w rzece jego zwłoki.

Kilku podejrzanych. Liczne motywy. Kto wymierzył sprawiedliwość?

"Uwięziona pomiędzy światami" Sara Oliver (Wydawnictwo Lemoniada)

Wyobraź sobie, że…
coś wyrzuca cię z twojego świata i nagle lądujesz w równoległym wymiarze.
Spotykasz tam swoją sobowtórkę, która  choć wygląda zupełnie tak, jak ty, to jednak jest całkiem inna

Wyobraź sobie, że poznajesz tam chłopaka, który jest taki, jakiego sobie wymarzyłaś. Nie wiesz jednak, czy możesz mu zaufać.
Wyobraź sobie, że musiałabyś wybrać pomiędzy twoim dawnym życiem a wielką miłością.
Co byś zrobiła?
Do napisania Trylogii Światów Sarę Oliver zainspirowało własne życie. Ma bowiem prawdziwą sobowtórkę – siostrę bliźniaczkę – z którą wychowała się we wsi w południowych Niemczech. Wiele osób nadal je ze sobą myli. Sara Oliver mieszka z mężem w Düsseldorfie.

Premiera obu książek odbędzie się 7 listopada!

środa, 17 października 2018

James Patterson, Marshall Karp "Czerwony alarm"

Tym razem policjanci z NYPD RED prowadzą więcej niż jedno śledztwo. Doszło do wybuchu, w którym śmierć poniósł Del Fairfax. Oprócz tego odnaleziono ciało dziennikarki, która skrywała przed światem pewną tajemnicę. Ujawnienie jej raczej nie wyszłoby jej na dobre. Czy uda się odnaleźć sprawców tych czynów?

wtorek, 16 października 2018

Przedpremierowo! dr Hardwick, prof. K. McCoy "Najnudniejsza książka świata"

Wydawca w taki sposób reklamuje tę książkę: "Tłumacz zasypiał, redaktor ziewał, korektor ratował się energetykami. Najnudniejsza książka świata to prawdziwe czytelnicze wyzwanie! Jej autorzy, w oparciu o złożone techniki psychologiczne, stworzyli zbiór tekstów i grafik, których czytanie wprowadza mózg w hipnotyczny stan i ułatwia zaśnięcie. Ta innowacyjna książka skutecznie wysyła w objęcia Morfeusza każdego nocnego marka!
Uwaga! Czytanie tej książki grozi natychmiastowym zaśnięciem!"

poniedziałek, 15 października 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #148 Mads Peder Nordbo "Zimny strach"

Przyrodnia siostra Matthew znika podczas weekendowej wycieczki do opuszczonej grenlandzkiej osady. Tupaarnaq, powraca więc do Nuuk, aby pomóc Matthew odnaleźć dziewczynę. Ślady krwi na terenie osady świadczą o zbrodni, ale dopiero gdy matka Arnaq otrzymuje telefon od córki, przerażonej i na skraju wyczerpania, staje się dla wszystkich oczywiste, że czasu na odnalezienie zaginionej jest coraz mniej…Ojciec Matthew, Tom, jako młody żołnierz w amerykańskiej bazie w Thule uczestniczył w tajnym eksperymencie o katastrofalnych skutkach, został oskarżony o podwójne morderstwo, zmuszony do ucieczki i życia w ukryciu. Jakie tajemnice wyjdą na jaw przy okazji poszukiwań przyrodniej siostry Matthew?

niedziela, 14 października 2018

"Biel nocy" - premiera już niebawem!

Na Szetlandach jest połowa lata, czas białych nocy, kiedy to słońce nigdy nie zachodzi. Plastyczka Bella Sinclair organizuje przyjęcie, aby uczcić wystawę swoich prac i zaprezentować obrazy Fran Hunter. Podczas tego wydarzenia pewien tajemniczy Anglik wybucha płaczem i stwierdza, że nie wie kim jest ani skąd się tu wziął. Następnego dnia mieszkańcy miasteczka znajdują jego zwłoki powieszone na krokwi w hangarze łodziowym na przystani. Mężczyźnie założono na twarz maskę klowna. Detektyw Jimmy Perez jest przekonany, że to lokalna zbrodnia. Wkrótce w Biddista dochodzi do kolejnego morderstwa. Ginie Roddy, bratanek Belli, a dowody z miejsca zbrodni tylko utwierdzają Pereza w przekonaniu, że morderca czai się pośród mieszkańców wyspy. 
Sytuację komplikuje dodatkowo niesamowita pora roku, w której noc miesza się z dniem i nic nie jest takie, jak się wydaje...

Premiera odbędzie się już 14 listopada!

sobota, 13 października 2018

Stephen Baxter "Proxima"

XXVII wiek. W galaktyce tworzą się nowe kolonie, które mogą być nadzieją dla ludzi żyjących w przeludnionych miejscach. Jednak nowy świat musi zostać skolonizowany, a brakuje chętnych, by zostać osadnikiem. Wyprawa do nowego miejsca jest nie tylko trudna, ale i okupiona wieloma wyrzeczeniami. Yuri Jones wraz z tysiącem innych przymusowych kolonistów niebawem dowie się, jak to jest żyć w nieprzyjaznym pustynnym świecie, którego połowa skrywa się w wiecznej ciemności. 

piątek, 12 października 2018

Anna Szczepanek "Nietypowa Matka Polka"

"W świecie, w którym wszyscy są piękni, fit i ćwiczą z Chodakowską, ona postanowiła nie nakładać filtra na swoje zmarszczki i cellulit, a jako guru wybrała sobie Dorotę z "Moich Wypieków". W świecie, w którym rodziny w mediach społecznościowych są zawsze uśmiechnięte jak z reklamy pasty do zębów, mają nienaganne maniery i lśniący dom - ona mówi, że zawsze chciała, by pośmiertnie mówiono o niej "fajna babka", a nie ta z najczystszymi oknami". Te słowa sprawiły, że postanowiłam zapoznać się z tą książką. Jakie są moje wrażenia po lekturze?

wtorek, 9 października 2018

Dave Cousins "15 dni bez głowy"

A kiedy ludzie zaczynają zadawać pytania, nie zawsze podobają im się twoje odpowiedzi i wtedy właśnie robi się strasznie.
Laurence Roach ma piętnaście lat i żyje w bardzo dysfunkcyjnej rodzinie. Nie ma ojca, a jego matka jest uzależniona od alkoholu. Pracuje na kilka etatów, a kiedy już jest w domu, nie ma z niej zbyt dużego pożytku. Jay, jego sześcioletni braciszek, jest nieco nieokrzesany, raz po raz wciela się w Scooby’ego – psiego bohatera z kreskówki. Mimo wszystkich przeciwności losu Laurence podejmuje heroiczną walkę, by utrzymać rodzinę razem i przywrócić ich wspólnemu życiu normalny bieg. 

poniedziałek, 8 października 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #147 Chris McGeorge "Zgadnij kto"

Każda zagadka morderstwa potrzebowała trupa. A każdy trup był punktem wyjścia do nowej zagadki.
Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Jak się okazuje, nie jest tam sam. Oprócz niego znajduje się tam pięć osób. Dodatkowo w łazience jest trup. Wśród tej piątki jest morderca. Morgan ma 3 godziny, by go odnaleźć. Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą. Kto stoi za morderstwem? 

niedziela, 7 października 2018

Mariusz Leszczyński "Krocząc wśród cierni"

"William, dwudziestotrzyletni syn Johna Baxtera, angielskiego biznesmena, mieszka koło Londynu w miasteczku Winchester, wiodąc frywolne życie bawidamka. Poznajemy go chwilę przed rodzinną tragedią, która zburzy jego dotychczasowy świat. Bohater będzie musiał dorosnąć, tocząc walkę ze słabościami umysłu i ciała. Na swojej drodze spotka osobę, która, podając mu dłoń, tchnie w niego nadzieję na nowe życie. Jednak zdarzenia z przeszłości powrócą, nie dając mu spokoju. William spróbuje odkryć prawdę dotyczącą wypadku sprzed lat, bazując na podpowiedzi, jaką zostawił mu ojciec, a przekazał kamerdyner. Nie zdaje sobie jednak sprawy z ryzyka, jakie podejmuje, brnąc do źródła dramatu, który dotknął jego najbliższych. Czy korzystając z nadarzającej się po latach okazji, nie popełni błędu, który będzie go kosztował więcej, niż jest gotów zapłacić?"

piątek, 5 października 2018

Dariusz Kaliński "Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski"

Sześć milionów polskich obywateli zabitych w toku działań wojennych, traktowano ich gorzej niż zwierzęta. Wyłapywano na ulicach, głodzono, w nieludzkich warunkach wysyłano do obozów pracy, skąd niewielu wyszło o własnych siłach. Nie sposób opisać słowami tego, co się wtedy działo. Tego zadania postanowił się jednak podjąć Dariusz Kaliński. Autor bez ogródek i bez obaw pisze o czasach, gdy Polak nie był dla Niemca człowiekiem. I nie boi się pytać, jaki naprawdę jest bilans wyrządzonych Polsce niegodziwości.

czwartek, 4 października 2018

Halloween z Czwartą Stroną!

Już 31 października odbędzie się premiera dwóch książek, na które warto zwrócić uwagę. Obie z nich ukażą się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Piotr Bojarski, Cwaniaki

Lato 1918 roku. 
W podzielonej miedzy trzech zaborców Polsce narodziła się nadzieja. Nareszcie, po 123 latach niewoli, ludzie zaczęli wierzyć, że być może uda się im odzyskać niepodległość. W tym czasie na terenie Europy działało wiele organizacji konspiracyjnych, a losy całego narodu spoczywały w dłoniach jednostek. Zwykły szeregowiec mógł zmienić bieg historii. Bohaterstwo mieszało się z brawurą, a szlachetność z bezwzględnością, zaś dokonane wtedy wybory na zawsze zmieniły tych młodych ludzi w wolnych Polaków.

Małgorzata Rogala, Zapłata

Pierwszy tom bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego! 
W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni. Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? 

Nowości od IUVI!

Gotowi na nowego Alcatraza i kontynuację "Na krawędzi wszystkiego"? W takim razie mam dla Was dobrą informację. Właśnie ukazały się te powieści!

Złowrogim Bibliotekarzom przez lata udawało się trzymać tę książkę w ukryciu… Jeśli masz ją w ręce, należysz do nielicznych szczęściarzy!

Alcatraz zdołał pokonać armię Bibliotekarzy i uratować królestwo Mokii. Szkoda, że przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smedrych. Co gorsza, jego ojciec próbuje wprowadzić w życie sekretny plan, który może doprowadzić do zagłady świata, a Bastylia leży pogrążona w śpiączce. Aby się ocknęła, Alcatraz musi dokonać infiltracji Wielkoteki – zwanej przez Ciszlandczyków Biblioteką Kongresu – źródła groźnej bibliotekarskiej mocy. Czy pozbawiony możliwości korzystania ze swego talentu Alcatraz znajdzie sposób, by ocalić Bastylię i na dobre pokonać Bibliotekarzy?

„Mroczny talent” to długo oczekiwana, zabawna i pełna akcji piąta część serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” wreszcie na księgarskich półkach!

Niektórzy z was latami czekali, by to przeczytać – ostatni tom mojej autobiografii. Pisaliście do mnie i pytaliście, czy Bibliotekarze w jakiś sposób powstrzymali wydanie książki. Szkoda, że tak się nie stało. Chciałbym móc wam powiedzieć, że jakaś zewnętrzna siła nie pozwoliła dokończyć tej historii.

Ale tak nie było.

Ostatni tom powstawał tak długo, bo jestem tchórzem. Naprawdę nie chciałem go pisać. Finał opowieści obejmuje najboleśniejszy okres mojego młodzieńczego życia, w tym sytuacje, w których najbardziej zawiodłem – zarówno swoją rodzinę, jak i cały świat.
Tutaj historia przestaje być śmieszna.
Zostaliście ostrzeżeni.
Alcatraz Smedry vel Brandon Sanderson

Doskonała kontynuacja „Na krawędzi wszystkiego”. Premiera „Na krawędzi mroku” już 3 października 2018 r.!

Aby ocalić Zoe i jej rodzinę, Iks zrobił coś nie do pomyślenia – zrezygnował z wolności i wrócił do niewoli na Nizinie.

Ma zamiar wyrwać się już na zawsze spod władzy lordów, ale gdy traci swoje moce, trafia w sam środek zła, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczył. Odkrywa również dotąd nieznaną własną przeszłość i postanawia odszukać zaginioną matkę oraz ojca. Czy to, że nagle na Nizinie pojawia się Zoe, będzie dla Iksa wsparciem, czy dodatkowym obciążeniem? Czy dziewczyna zdoła przeżyć w nieznanym jej, mrocznym świecie?

Tajemnice, które wychodzą z mroku, mogą pomóc w połączeniu na nowo Iksa i Zoe… lub doprowadzić do zniszczenia wszystkiego, o co oboje walczą.

środa, 3 października 2018

Szymon Augustyniak "Mimochodem o chodzeniu"

"Poruszanie się o własnych nogach większość z nas traktuje jako czynność tak oczywistą, że w zasadzie się nad nią nie zastanawiamy (...). Kiedy i jak staliśmy się dwunożni ze wszystkim zaletami i wadami takiego stanu rzeczy? Jaką funkcję spełnia maszerowanie w wojsku i religiach? Czym i jak od wieków chroniono i upiększano stopy? Dlaczego lenistwo nieustannie odciąga nas od chodzenia? Którego ze znanych artystów, myślicieli, pisarzy czy filozofów owładnęła mania wędrowania? I w końcu: co jest tak pociągającego w chodzeniu, że już w trakcie lektury tej książki będziesz chciał rzucić wszystko i ruszyć w drogę?"

wtorek, 2 października 2018

Październik z Marginesami!

Kolejny miesiąc niesie ze sobą nowości od Wydawnictwa Marginesy. Jestem ciekawa, czy widzicie tu coś dla siebie.

Polecamy książkę Joanny Kuciel-Frydryszak "Służące do wszystkiego" - pierwszą publikację na polskim rynku dotyczącą  najniższego szczebla hierarchii służby domowej - grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. To opowieść złożona z dokumentów, relacji, wspomnień, fragmentów literatury; reportaż trzymający w napięciu jak kryminał. Autorka dotarła do materiałów, które odsłaniają dość ponury obraz, ale pozwalają przypomnieć te ważne, choć przebywające w cieniu, postaci życia rodzinnego tamtego czasu.

Premiera odbędzie się 17 października!

"Na początku mojej drogi wszystko mi mówiło, że powinienem zostać przestępcą, a ja wybrałem psią służbę. I nie jestem przekonany, czy był to na pewno dobry wybór" - podsumowuje swoją ponad trzydziestoletnią pracę w wydziale kryminalnym we Wrocławiu, Adam Bigaj, współautor i bohater książki napisanej przez Jakuba Ćwieka, zatytułowanej "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu". Jakub Ćwiek zainspirowany tymi wspomnieniami postanowił nadać literacki charakter opowieści. Powstała dosadna i gorzko szczera relacja o pracy milicjanta, a potem policjanta, ale i obraz zmieniającej się przestępczości wraz ze zmianami ustroju.

16 października minie 40 lat odkąd Wanda Rutkiewicz zdobyła Mt Everest i jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Ziemi. Opowieści o tej wybitnej himalaistce było już wiele, ale Elżbieta Sieradzińska, poszukująca bohaterek niebanalnych (wcześniej napisała biografię Cesarii Evory), rozumiejąca góry, bo sama się wspina, stworzyła poruszającą relację jej życia. Na potrzeby książki "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt", rozmawiała z matką Rutkiewicz, dotarła do zagranicznych relacji i materiałów zdjęciowych z wypraw. Przewertowała liczne materiały źródłowe, pozwalając przemówić samej Wandzie, ale i osobom, które ta na swojej drodze spotkała.
"Wyzwolenie zwierząt" Petera Singera, to książka-legenda, dzięki której zainicjowano rewolucję i powstanie ruchu obrońców zwierząt. Wraz z jej ukazaniem się w 1975 roku miliony ludzi poznało szokującą prawdę o skali wykorzystywania zwierząt. To ważny apel do sumienia, lektura obowiązkowa dla przekonanych i sceptyków. Choć obecnie nastawienie do zwierząt zmieniło się, to ciągłe znęcanie się nad nimi w fabrykach mięsa i używanie ich jako narzędzi do badań pokazują, że podstawowe idee Singera należy przypominać.

"Jak działa pamięć" to książka popularnonaukowa napisana przez siostry Hilde Østby, Ylva Østby, neuropsycholożkę i dziennikarkę. Autorki w jasny i przystępny sposób  przestawiają aktualny stan wiedzy i badań nad pamięcią. Czy możemy polegać na pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień? - na te pytania próbują odpowiedzieć w swojej książce.

Laura Lippman "Coraz głębiej"

Dlaczego zezwalamy ludziom na krzywdzenie innych w imię miłości? Czemu miłość zawsze traktowana jest pozytywnie, jakby niezmiennie szło za nią dobro?
Louisa Brant, nowa prokuratorka okręgowa, ma ogromne ambicje. Od dzieciństwa lubiła wygrywać. Kiedy dostaje kontrowersyjną sprawę i przygotowuje się do procesu, natrafia na wątki dotyczące własnej rodziny. Do jakich faktów dotrze Louisa? Czy zawsze warto znać prawdę na temat naszych bliskich?

poniedziałek, 1 października 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #146 Beth Underdown "Czarownice z Mannintgree"

Alice Hopkins jest siostrą Matthew, mężczyzny, który był odpowiedzialny za śmierć wielu kobiet. Był angielskim łowcą czarownic. Jest rok tysiąc sześćset czterdziesty piąty. Po śmierci męża Alice wraca do Manningtree, niewielkiej miejscowości w hrabstwie Essex, gdzie się wychowała i gdzie wciąż mieszka jej brat. Wkrótce odkrywa, że jej dawny dom przestał być bezpiecznym miejscem. Matthew się zmienił, a po okolicy krążą dziwne plotki. Ludzie szepczą o czarach i wielkiej księdze, w której Matthew Hopkins zapisuje nazwiska czarownic.