Strony

piątek, 30 marca 2018

Królewskie Piątki: #14 Stephen King "Misery"

W książce wszystko poszłoby pewnie zgodnie z planem... ale w życiu, cholera, zawsze panował potworny bałagan.
Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Sławę przyniósł mu cykl o Misery Chastain. Jednak pisarz miał już dość tej bohaterki, chciał stworzyć coś nowego, więc postanowił uśmiercić ją w swojej ostatniej powieści. Nie wiedział nawet, jakie będą konsekwencje jego czynu. Kiedy po pijanemu jechał podczas śnieżycy samochodem, doszło do wypadku, w wyniku którego został poważnie ranny. Pomocną dłoń wyciąga do niego żyjąca na odludziu była pielęgniarka Annie Wilkes, zagorzała fanka Misery. Autor nie ma pojęcia, przez jakie piekło będzie musiał przejść w domu tej kobiety. Czy uda mu się wyjść cało z opresji?

Kwiecień z Marginesami!

Kwiecień już za pasem. Czas więc sprawdzić, co przygotowało dla nas Wydawnictwo Marginesy.

Młoda flamandzka pisarka i scenarzystka, Lize Spit, swoją debiutancką powieścią "Szpadel" wywołała spore zamieszanie – sprzedała 170 tysięcy egzemplarzy w samej Belgii i Holandii, została obsypana nagrodami literackimi, a prawa do jej wydania kupiło 10 krajów.
Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża młoda dziewczyna, Eva, w bagażniku wioząc blok lodu, który zamierza wykorzystać jako element zemsty za wydarzenia sprzed lat. Sama Lize Spit opowiada: "Uważam, że zemsta to bardzo ciekawy temat na książkę, musiałam wykorzystać ten wątek."

Premiera odbędzie się 4 kwietnia!

W kwietniu ukazuje się nowa powieść Ałbeny Grabowskiej, autorki słynnej trylogii „Stulecie Winnych”. 
”Kości proroka” to kryminał utrzymany w klimacie książek Dana Browna, łączący współczesność z tajemniczymi wydarzeniami sięgającymi początków chrześcijaństwa. Okazuje się, że to silne kobiety często zmieniały bieg historii!

Katarzyna Bonda napisała: „Pasjonująca lektura! Trzyma w napięciu, wzrusza i miażdży”.

Premiera odbędzie się 18 kwietnia!

"Zachwyć tym, co już masz, i zobacz jak zmieni to ciebie, twoich najbliższych i przyjaciół. Kreatywna kuchnia to najprawdziwszy czad czadów i mistrz mistrzów, to jest dopiero przygoda" – mówi Maia Sobczak, autorka popularnego bloga QmamKasze. Jej nowa książka “Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” to odpowiedź na światowy kulinarny trend “no waste cooking”. Maia promuje ideę niemarnowania jedzenia, wykorzystywania tego, co często zostaje z posiłków – a jej potrawy zaskaują prostotą i połączeniami smaków. I nikt tak pięknie nie opowiada o jedzeniu, jak Maia…

Premiera odbędzie się 18 kwietnia!

Heather Morris, pracując w szpitalu w Australii, spotkała Lalego Sokołowa, człowieka, który „miał historię wartą opowiedzenia”. On zajmował się tatuowaniem numerów na ramionach więźniów. W obozie Auschwitz spotkał swoją ukochaną i uratował jej życie. To uczucie przetrwało najcięższą próbę. Heather Morris opisała tę wyjątkową historię przywracającą wiarę w człowieka w powieści opartej na faktach zatytułowanej „Tatuażysta z Auschwitz”.

Premiera odbędzie się 18 kwietnia!

Przez lata karmiliśmy się przetworzonym, szybkim i nieskomplikowanym w obsłudze jedzeniem. Ale tak nie musi być. Staramy się kontrolować to, co jemy, szukamy zdrowych produktów, lokalnych dostawców, czytamy etykietki. Karoline Jönsson mieszka na niewielkiej farmie na południu Szwecji. Posadziła rośliny, drzewa, zbudowała szklarnię, hoduje zwierzęta. Zbiera, sadzi, dogląda, a następnie tworzy proste i zdrowe potrawy. Żyje w naturalnym, spokojnym rytmie, dzięki któremu czuje się zrelaksowana i spełniona. Wszystko to opisuje na blogu ‑ jest jedną z najbardziej popularnych blogerek szwedzkich, pisze do magazynów kulinarnych, wydaje książki. A jej książka, "Zielona spiżarnia" to podpowiedź, jak odnaleźć się w naturalnym świecie i w pełni skorzystać z możliwości, które oferuje.

Premiera odbędzie się 18 kwietnia!

Dajcie znać, czy widzicie coś dla siebie. Mnie kuszą "Kości proroka", "Szpadel" i "Tatuażysta z Auschwitz".

środa, 28 marca 2018

Corrie Jackson "Fashion Victim"

Jakże piękna jest młodość! Jakże jaśnieje i błyszczy swymi złudzeniani, nadziejami i marzeniami!
Sophie Kent jest młodą i ambitną dziennikarką, która próbuje dojść do siebie po osobistej tragedii. W trakcie dziennikarskiego śledztwa poznaje Natalię, początkującą modelkę. Wkrótce dziewczyna zostaje zamordowana. Sophie na własną rękę próbuje dowiedzieć się, kto stoi za tą zbrodnią. Nawet nie ma pojęcia, że pakuje się w paszczę lwa.

"Zakon Rozbitej Soczewki" - premiera już niebawem!

Premiera IV tomu serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” – „Zakon Rozbitej Soczewki” już 18 kwietnia 2018 r.

Czy Alcatraz zdoła uratować oblężone miasto?

Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znalazłby się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy.
Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich robotów, oddziały Bibliotekarzy, którzy mają normalny wzrost, lecz są nadzwyczaj groźni, oraz najniebezpieczniejszego przeciwnika – własną matkę!
Tym razem nawet jego nadzwyczajny talent do psucia może nie wystarczyć.
Czy Alcatrazowi uda się jeszcze raz uratować sytuację?

Lemony Snicket i komiksy o superbohaterach w jednym.
„Publishers Weekly”

poniedziałek, 26 marca 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #123 Alex Kava "Przedsmak zła"

- Nie odkryłeś mojego sekretu, ale może ja poznam twój.

Kiedy Maggie O'Dell przybywa na swoje pierwsze w karierze miejsce zbrodni, widzi zwisające z sufitu ciało. Ręce i nogi były związane kablem, a ściany pokrywały rozbryzgi krwi. W kuchni stało otwarte pudełko na jedzenie na wynos, nad którym unosiła się chmara much. Maggie nigdy wcześniej nie uczestniczyła w zbieraniu dowodów. Widziała miejsce zbrodni na zdjęciach i w swoim biurze próbowała stworzyć profil mordercy. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Morderca zaczyna prowadzić pewnego rodzaju grę. Ile osób zginie, zanim uda się go złapać?

Nowości od Zysku!

Końcówka marca obfituje w kolejne nowości od wydawnictwa Zysk i S-ka. Co tym razem przygotowało dla nas wydawnictwo?

sobota, 24 marca 2018

Aneta Krasińska "Marzenia Kaliny"

Każdy dzień to zmaganie człowieka z przeciwnościami losu. Jego marzenia i rozterki przeplatają się ze sobą, tworząc ciasno splecioną pajęczynę, która sprawia, że chce się żyć i wciąż podążać do celu. Czasem jednak pajęczyna zaczyna się rwać, a jej naprawa wymaga niebywałej zręczności i ogromu chęci.
Marzenia Kaliny to opowieść o trzech bohaterkach. Kalinie, na pozór szczęśliwej mężatce, Elżbiecie, która jest dojrzałą i początkowo dość skrytą kobietą, oraz o nastoletniej Lenie, która wychowuje się w rodzinie zastępczej i walczy z kompleksami. Czy mają one ze sobą coś wspólnego? O tym już musicie przekonać się sami.

środa, 21 marca 2018

Tori Telfer "Seryjne zabójczynie: najsłynniejsze morderczynie w dziejach"

Słyszeliście kiedyś o seryjnej zabójczyni innej niż Elżbieta Batory? Bo jeśli mówimy o kimś, kto zabił wiele osób, na myśli przeważnie mamy mężczyzn. Oni bardziej zapadają w pamięci. O kobietach, które mają na sumieniu kilkanaście ofiar po prostu się zapomina. Tori Telfer postanawia przypomnieć nam o 14 kobietach, które z zimną krwią pozbawiły życia wiele osób. Kogo zamordowały? Kiedy to zrobiły? Jakie kierowały nimi pobudki? Na te pytania odpowie Wam lektura tej publikacji.

wtorek, 20 marca 2018

Guillermo del Toro, Daniel Kraus "Kształt wody"

Jak to jest czuć się kimś? Istnieć nie tylko we własnym świecie, ale również w czyimś innym?
Tajny rządowy Ośrodek Badań Kosmicznych Occam w Baltimore otrzymuje do analizy niezwykły obiekt: ziemnowodną humanoidalną istotę schwytaną w Amazonii. Naukowcy nie do końca wiedzą, co mają z nią zrobić. Zabić, by zbadać jego szczątki czy też utrzymać stworzenie przy życiu. Kiedy toczy się ta gra, między stworem a jedną z woźnych zaczyna nawiązywać się więź. Jaki finał będzie miała ta historia?

poniedziałek, 19 marca 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #122 Iza Michalewicz "Zbrodnie prawie doskonałe. Polskie Archiwum X"

Słyszeliście kiedykolwiek o policyjnym Archiwum X? Dzięki pracującym tam policjantom udało się rozwiązać wiele ciągnących się od lat spraw. Morderców spotkała zasłużona kara, a ofiary mogły spoczywać w spokoju. Iza Michalewicz w swojej publikacji pokazuje nam, jak wyglądało rozwiązywanie spraw dotyczących tytułowych niemal idealnych zbrodni.

niedziela, 18 marca 2018

Sue Fortin "Siostrzyczka"

Clare przez całe dorosłe życie próbowała odnaleźć swoją siostrę, która jako mała dziewczynka wyjechała wraz z ojcem do Ameryki. To miały być wakacje. Prawda okazała się jednak inna. Ojciec nie chciał już nigdy wrócić do Wielkiej Brytanii. Chciał rozpocząć wszystko od nowa. Bez żony i starszej córki. Po wielu latach Alice się odnajduje. Postanawia odwiedzić siostrę i matkę. Clare początkowo cieszy się z tego, że Alice się odnalazła. Jednak nie potrafi pozbyć się wrażenia, że coś jest nie w porządku. Kobiecie wydaje się, że siostra próbuje zająć jej miejsce. Czy Alice faktycznie ma taki zamiar?

piątek, 16 marca 2018

Mariusz Sepioło "Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt"

A ja zwyczajnie nie wiem, może po prostu jestem osobą bardzo wrażliwą na piękno, sztukę, przyrodę, na cierpienie? Jako mała dziewczynka stworzyłam sobie idealistyczny świat i myślę, że udaje mi się w nim cały czas żyć. To wszystko kwestia tego, co w nas. To, co mamy w sobie, widzimy na zewnątrz. Jeśli nosimy w sobie dużo bólu, to tak widzimy świat. Romantyzm jest w nas. Jeśli mamy go w sobie, to czujemy go także wokół siebie. Myślę, że ja widzę świat przez miłość. Mimo wszystko. Miłość zawsze zwyciężała, dawała mi nadzieję na lepsze jutro. Nigdy nie straciłam uczucia do gór. Nawet wtedy. Nawet po tamtym.
Himalaistki to opowieść o kobietach, które stworzyły legendę światowego himalaizmu. Nie wszystkie z nich szczęśliwie dotarły ze szczytu do domu. Kim były? Jak radziły sobie z męską dyskryminacją? Dlaczego rzucały wszystko, by jechać w góry i wspinać się na szczyt? Na te pytania odpowie Wam lektura tej książki.

środa, 14 marca 2018

Minka Kent "Idealne życie"

Co jest takiego w śmierci, że ludzie zawsze zapominają, jakim potwornym dupkiem ktoś był za życia? Człowiek umiera i pamięta się o nim tylko dobre rzeczy, nawet jeśli tak niewiele ich było.
Autumn Carpenter ma obsesję na punkcie Daphne McMullen. Obserwuje jej media społecznościowe i z zazdrością przygląda się jej idealnej rodzinie i trójce uroczych dzieci. Pewnego dnia zbliża się do tej rodziny jeszcze bardziej. Czy życie Daphne faktycznie jest takie idealne? Dlaczego Autumn śledzi panią McMullen? Jakie tajemnice skrywają kobiety?

wtorek, 13 marca 2018

Amy Harmon "Słowo i miecz"

Zamilcz córko, a przeżyjesz.
Mała Lady Lark odziedziczyła po swojej matce Dar - potrafiła bowiem używać Słów, ale udawała niemowę. Tak przykazała jej matka. Tylko w ten sposób dziewczynka mogła przeżyć. Któregoś dnia tajemnica Lark wychodzi na jaw. O wszystkim dowiaduje się sam król. Lady Meshara, mama Lark, ginie od królewskiego miecza. Wydając ostatnie tchnienie, związuje losy córki z jej ojcem, Lordem Corvynem. Lark wyrasta na odludka. Jednak uważnie obserwuje to, co wokół niej się dzieje. Sytuacja w państwie robi się coraz bardziej napięta. Bezlitosne, skrzydlate Volgary mordowały wszystkich, szukając krwi i wysysając życie. W ciszy zamkniętej komnaty Lark urosła w siłę i zrozumiała, że nie może w nieskończoność ukrywać swoich mocy... 

poniedziałek, 12 marca 2018

Wielki powrót Paula Austera - 4321 już w Polsce!

CZTERY LOSY. JEDEN CZŁOWIEK. JEDNA MIŁOŚĆ.

DZIEŁO ŻYCIA PAULA AUSTERA.

3 marca 1947 roku na świat przychodzi Archibald Isaac Ferguson. Człowiek, który może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go zupełnie inaczej. Tylko jedno się nie zmienia: uczucie do niesamowitej Amy Schneiderman.

Precyzyjnie skonstruowana i pełna pasji monumentalna powieść mistrza literatury amerykańskiej znalazła się na wszystkich listach najważniejszych książek 2017 roku i osiągnęła status bestsellera. Nazwano ją epopeją XX wieku.

Premiera powieści odbędzie się 14 marca!

„Trudne światło" - pierwsza książka kolumbijskiego pisarza Tomasa Gonzaleza przetłumaczona na język polski

Nieszczęście jest jak wiatr. Zjawia się w sposób naturalny i nieprzewidziany. Wystarczy chwila, by podmuch połamał gałęzie drzew, ale nie jest w stanie wyrwać ich z korzeniami. Ta metafora doskonale oddaje życie Davida.

David, uznany malarz, w swoim domu w Kolumbii wraca do chwil, które wszystko zmieniły. Wypadek Jacobo. Podróż do kliniki w Portland. Ostatnie dni z Sarą.

Jaki będzie jego ostatni obraz: czarno-biały czy jednak pełen barw?

Trudne światło to osobista historia artysty, która pozornie opowiada o cierpieniu i stracie, ale tak naprawdę o bliskości i życiu.

Ostatnia książka prof. Vetulaniego - premiera już 4 kwietnia

Najważniejszy na świecie jest seks. Zakochani to banda narkomanów, a z genetycznego punktu widzenia najzdrowiej dla Polaków jest szukać miłości… w Somalii. 

Dlaczego miłość nie istnieje?
Jaki wpływ na płeć dziecka ma… mydło?
Dlaczego każde z nas powinno spełnić swój ewolucyjny obowiązek?
Kiedy najlepiej zacząć się interesować seksem?
Dlaczego mężczyźni są bardziej skłonni do zdrad, a kobiety bywają wybredne?

Inicjacja seksualna. Poligamia. Antykoncepcja i chemia zakochania. Seks starców. Fantazje i fetysze. Pornografia. O tym wszystkim w najnowszej i niestety ostatniej swojej książce rozmawiał z Marią Mazurek profesor Jerzy Vetulani.  Jest zabawna i mądra, zaskakująca jak sam autor. I niedokończona. Przerwana wpół zdania przez jego tragiczną śmierć. 

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #121 Louise Jensen "Surogatka"

Kat i Nick są małżeństwem. Do szczęścia brakuje im tylko dziecka. Próbowali już wszystkiego, by zostać rodzicami i kiedy są bliscy zrezygnowania ze starań o dzidziusia, na drodze Kat staje Lisa, przyjaciółka z dzieciństwa, która może spełnić marzenie pary. Jest tylko mały problem. Lisa nie mówi przyjaciółce prawdy, a i Kat też nie do końca jest szczera. Jaki finał będzie miała ta historia?

niedziela, 11 marca 2018

Brian Greene "Piękno wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej"

Brian Greene, wybitny specjalista od teorii strun, we wznowionym wydaniu swojej publikacji, odkrywa przed czytelnikami tajemnice związane ze wszechświatem. Jeśli więc interesujecie się astrofizyką, myślę, że ta publikacja może Was zainteresować.

Alex Kava "Przedsmak zła" - wrażenia po sześciu pierwszych rozdziałach

Myśliwy z kuszą wyrusza na polowanie. Kogo lub co ustrzeli? Kim jest tajemniczy mężczyzna, który z podrobionymi dokumentami podróżuje skradzionym samochodem? Czy policjant, który zatrzyma go podczas kontroli odkryje jego tajemnice? Czy kobieta, której ciało odnaleziono w hrabstwie Shenandoah jest jedyną ofiarą mordercy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powieści, która już 14 marca będzie miała swoją premierę. Mnie udało się przedpremierowo przeczytać sześć pierwszych rozdziałów. Jakie są moje wrażenia?

piątek, 9 marca 2018

Joanne MacGregor "Jej wysokość P."

Peyton ma siedemnaście lat i niedługo będzie kończyć szkołę. Tylko nie bardzo ma z kim póść na bal maturalny. Dlaczego? Ponieważ ma 180 cm wzrostu,  a znalezienie chłopaka wyższego od siebie lub liczącego tyle samo cm wzrostu, wcale nie jest takie łatwe. Peyton musi znosić docinki ze strony innych osób. Zdeterminowana, aby zmienić swoje życie, decyduje się na przyjęcie pewnego zakładu. Jeżeli pójdzie na trzy randki i bal maturalny z kimś wyższym od siebie, wygra 800$, dzięki którym wyrwie się ze swojego koszmaru. Problem jej dość spory, bo na liście kandydatów znajduje się tylko pięć nazwisk, a chłopak, który wpadł jej w oko, umawia się z dziewczyną dużo niższą od Peyton… 

środa, 7 marca 2018

Mateusz Skrzyński "Pięść, Skowyt i Głodujące Psy"

Są takie myśli, którym trzeba
stawić czoła, oraz takie, przed którymi
należy uciec, i nikt na tym cholernym
świecie nie wie, które są które, ani
w moim, ani w innym przypadku

Tomik, o którym chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, jest debiutem literackim autora. Jest on podzielony na trzy części. Jeśli lubicie czarny humor, rozsiądźcie się wygodnie, bo chyba mam coś dla Was.

wtorek, 6 marca 2018

Adam Węgłowski "Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności"

W starożytności nikt nie słyszał o pornografii. Czerpanie przyjemności z doznań cielesnych nie było też czymś bardzo złym. Przecież człowiek nie po to ma ciało, by się go wstydzić. Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Pokazuje, jak wtedy wyglądało życie erotyczne. Co można było, a czego nie można było robić. Nawet małżonkom nie wszystko było dozwolone. Jeśli chcecie przekonać się, jak wyglądało życie erotyczne Greków i Rzymian, sięgnijcie po tę książkę.

"Przedsmak zła" - premiera już 14 marca!

Tęskniliście za Maggie O'Dell? To bardzo dobrze. Już niedługo ukaże się kolejny tom jej przygód, a właściwie prequel do cyklu o niej, czyli "Przedsmak zła".

poniedziałek, 5 marca 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #120 Łukasz Jarosz "Mortem"

Jak czytamy na okładce książki, Mortem jest to "powieść ostra jak chirurgiczny skalpel, mocna jak policyjny taran i ciężka jak burzowa chmura. Przystojniak vel Krwawy Rzeźnik bestialsko morduje kolejne kobiety. Porachunki mafijne dawno wymknęły się spod kontroli samych gangsterów. Zwyrodnialcy szukają coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na zaspokajanie żądz. Do tego sezon na zabójstwa jest intensywny niczym padający deszcz. W tym wszystkim znajduje się naznaczony przeszłością i bez przyszłości Łukasz Kowalczyk, wraz ze swoimi partnerami z wydziału zabójstw. Ten czas zmieni wszystko. Będziecie mieć w tym udział". Jakie są moje wrażenia po lekturze?

niedziela, 4 marca 2018

Edward W. Said "Orientalizm"

W publikacji Orientalizm Edward W. Said bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orientalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś stereotypy Orientu, a w szczególności islamu. Autor pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz. 

sobota, 3 marca 2018

Lizzie Enfield "Dawka życia"

Isobel chciała być idealną matką. Nie wiedziałam, że jedna jej decyzja zmieni życie dwóch rodzin. Kobieta postanowiła bowiem nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Maleńka Iris, córeczka jej przyjaciół, zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch. Czy ta tragedia położy się cieniem na wieloletniej przyjaźni?