Strony

środa, 31 stycznia 2018

Jorge Cham, Daniel Whiteson "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie"

Wyobraź sobie, że twój dealer Ferrari powiedział ci, że kupiony przez ciebie samochód wyciśnie 320 km/h, po czym ty pokazujesz mu, że swobodnie osiągasz 320000 km/h. Pewnie wyciągnąłby wniosek, że nawet najlepsi na świecie eksperci od Ferrari to kompletne tępaki.
Co wiecie o wszechświecie? Podejrzewam, że wielu z Was, tak jak ja, niewiele. A chcecie nieco uzupełnić swoje luki w wiadomościach? Zapraszam w takim razie do lektury książki, z której dowiecie się między innymi tego:
- Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
- Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
- Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem ultraszybkich cząstek?
- Czym jest ciemna materia i dlaczego uparcie nas ignoruje?

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #117 Przedpremierowo! Aneta Jadowska "Trup na plaży i inne sekrety rodzinne"

Magda Garstka, kelnerka, detektyw amator, pies pasterski jednorożców, trener personalny debiutujących striptizerów. Jak ja to wszystko zmieszczę na wizytówce?
Magda Garstka po studiach wraca do Ustki. Nie przypuszcza jednak, że wpakuje się w sam środek Armagedonu. Odnajduje na plaży trupa i zaangażuje się w śledztwo, by odkryć, co właściwie się stało. Skoro policji średnio wychodzi dotarcie do prawdy, przyda im się detektyw amator. Czy dziewczynie uda się dociec prawdy? Na jakie trupy trafi przy okazji?

niedziela, 28 stycznia 2018

Przedpremierowo! Morfeusz "Anomalia"

Gdy byłem dzieckiem, nie dawało mi spokoju pytanie, jak możliwe jest to, że ludzie nie nudzą się w niebie. Teraz to pojąłem: byłem w niebie. I okazało się, że nie miało ono nic z intelektualnej spekulacji, było czystym przeżyciem, doznaniem niewysłowionej bliskości ukochanej osoby.

Pewnego dnia nad brzegiem Loary spotkało się dwóch mężczyzn: Jan, polski ksiądz i Paul, młody pasjonat kina. Okazuje się, że młodzian miał poświęcić się Bogu, jednak zakochał się platonicznie w kleryku. Wtedy przeżył kryzys wiary i porzucił Kościół. Jak spotkanie z Janem wpłynie na Paula?

piątek, 26 stycznia 2018

Dmitry Glukhovsky "Tekst"

Śmierć na trzeźwo jest zbyt niepojęta. Tak jak i miłość, zdaje się prawdziwa tylko po pijaku.
Ilja Goriunow, główny bohater pierwszej realistycznej powieści Dmitra Glukhovsky’ego, właśnie wyszedł z więzienia. Od sąsiadki dowiaduje się, że musi pochować zmarłą dwa dni wcześniej na zawał mamę. Oczywiście Ilja z tej „okazji” upija się. Pozostaje mu smarfton. Jak to urządzenie wpłynie na byłego skazańca?

czwartek, 25 stycznia 2018

Neil deGrasse Tyson "Astrofizyka dla zabieganych"

Świat nie ma obowiązku być dla Ciebie zrozumiałym.
Kiedy przeczytałam te słowa, w mojej głowie zapaliła się ostrzegawcza lampka. Postanowiłam jednak rzucić w kąt moje uprzedzenie i dać szansę tej książce. Chciałam przekonać się, czy znajdę tu coś dla siebie. Nie mam zbyt wiele do czynienia z astrofizyką i liczyłam na to, że lektura rozjaśni niektóre rzeczy. Tym bardziej, że opis mnie zaciekawił. Zresztą, przekonajcie się sami: "Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia. Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!".

środa, 24 stycznia 2018

Iwona Kienzler "Marysieńka i Sobieski. Wielka miłość"

Podejrzewam, że o Marysieńce i Janie Sobieskim słyszał każdy. Nie wiem jak było u Was w szkole, ale u mnie były w podręczniku do języka polskiego fragmenty z ich listów. Wmawiali nam, że to jest romantyczne i pozbawione podtekstów. Iwona Kienzler stara się przybliżyć czytelnikom to, jak rodziła się ich miłość.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #116 Piotr Muszyński "Ten co walczy z potworami"

- Dewastacja mienia, zniszczenie pomnika kultury, kradzież, kradzież z włamaniem i paserstwo, wymuszenia na "galeriankę", bójki, pobicia, pogwałcenie ustawy o ochronie języka polskiego, pogwałcenie ustawy o ochronie języka polskiego, pogwałcenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, notoryczne uchylanie się od obowiązku szkolnego... - major Janusz Zielonogórski czytał listę już dobre dziesięć minut. - Razem trzysta sześćdziesiąt trzy zarzuty. Jeszcze dwa, moja panno, a będziesz mieć po jednym na każdy dzień roku.
Świat, jaki znamy, przestał istnieć. W wyniku Restartu, czyli burzy przestrzennej gigantycznych rozmiarów, Ziemia została zniszczona. Tylko niektóre państwa przetrwały. Pojawili się jednak przybysze z zaawansowanej technologicznie przyszłości, oraz mrocznej przeszłości. Skąd wzięli się kryminaliści z supermocami?

sobota, 20 stycznia 2018

Melissa Falcon Field "Gwiazdy, które spłonęły"

Jesteśmy jak komety. Zostawiamy za sobą pył naszego życia, który wciąż do nas powraca.
Claire Spruce stara się być idealną żoną i matką. Wychowuje małego synka, Jonaha, podczas gdy jej mąż, Miles, spędza całe dnie w pracy. Kobieta czuje, że zaczyna być coraz bardziej samotna w tym związku. Próbuje na nowo rozpalić ogień w swoim małżeństwie, ale nie wychodzi jej to zbyt dobrze. Miles potrafi myśleć tylko o pracy. Ta jest dla niego ważniejsza od żony i dziecka. Pewnego dnia do Claire odzywa się jej dawna miłość. Dean, z którym spotykała się jako młoda dziewczyna, wysyła do niej wiadomość na Facebooku. Na ile w ich przypadku sprawdzi się powiedzenie, że stara miłość nie rdzewieje?

piątek, 19 stycznia 2018

Juliana Buhring, Kristina Jones, Celeste Jones "Córki Dzieci Boga"

Kiedy do obozu przyjeżdżali goście i spędzali z nami czas, wszyscy ubierali się bardziej konserwatywnie i szybko nauczyłam się, że są tematy, na które nie rozmawia się przy "obcych" - takie jak seks czy prorok Mo - a Listy Mo, Listy Davidita i inne publikacje Rodziny były chowane.
Juliana Buhring, Kristina Jones i Celeste Jones urodziły się i wychowały w sekcie. Ich dzieciństwo było piekłem na ziemi. Jako małe dziewczynki były wykorzystywane seksualnie, musiały też wykonywać niewolniczą pracę i żebrać. Nie miały swojego miejsca na ziemi, musiały się przeprowadzać, a o ich losie decydował prorok. W imię Chrystusa już jako pięcioletnie dziewczynki musiały oddawać się mężczyznom, którzy mogli być ich dziadkami. Jak udało im się uwolnić spod wpływu sekty?

czwartek, 18 stycznia 2018

Przedpremierowo! Magdalena Folta "Życie za życie"

19 listopada
Mam dziewięć lat. Jestem Kuba - Jakub. Jakub, Jakub, Jakub. Tak do mnie wołają. Tak proszę do mnie mówić.
Mieszkam w dużym, zielonym domu. Nie chcę tam być. Lubię tylko ogród z huśtawką i piaskownicą. Bawimy się tam z innymi dziećmi. Kilkoro jest złych - boję się, że zawsze takie będą. Ale są inni - dobrzy. Ja też jestem dobry.
Główna bohaterka jest terapeutką. Myśli o przejściu na wcześniejszą emeryturę. Zanim jednak odchodzi z kliniki, przejmuje jednego z pacjentów. Nastoletni Kuba wierzy w to, że istnieje świat równoległy do naszego. Czy chłopak ma rację, czy faktycznie jest chory psychicznie?

Danka Braun powraca!

Nowa powieść Danki Braun "Krew na sutannie" ukaże się już 23 stycznia nakładem Wydawnictwa Prozami! Co tym razem zaserwuje nam autorka?

Mark Biegler razem z komisarzem Biedą prowadzą śledztwo w sprawie śmierci prowincjała Edwarda Nasiadki, przełożonego Zgromadzenia Księży Katechetów. Wkrótce się okazuje, że wiódł on podwójne życie, sprzeczne z jego wizerunkiem szanowanego i uczciwego duszpasterza. Nie tylko prowincjał jednak miał coś do ukrycia – jego współpracownicy wyraźnie niechętnie udzielają informacji próbującym rozwikłać sprawę. Wśród tajemnic i niedopowiedzeń niemal każdy wydaje się podejrzany. Kto i dlaczego zabił prowincjała? Odsunięty ze stanowiska poczciwy ksiądz Ślęzak, nowi dyrektorzy szkoły i fundacji działających przy Zgromadzeniu, gadatliwy furtian, atrakcyjna księgowa, partner od ciemnych interesów czy ponętna Beata Tomczyk? I co wspólnego ma to morderstwo ze śmiercią jedenastoletniego ministranta sprzed trzydziestu lat?

środa, 17 stycznia 2018

Wiesława Maciejak "A życie się toczy"

Dziedzic Wólki Podleśnej, pan Kazimierz Bilski, miał dwie pasje: kobiety i konie. Gorący temperament sprawił, że mężczyzna został ojcem dwóch córek z nieprawego łoża. Matką Marianny była biedna wdowa Waleria, zatrudniona w majątku dziedzica; druga, Julia, przyszła na świat w kochającej rodzinie i wychowywała się w luksusie.  Życie przyrodnich sióstr diametralnie się od siebie różniło. Marianna zawsze miała pod górkę, podczas gdy Julia odebrała staranne wykształcenie i poślubiła ukochanego mężczyznę. Siostry bardzo długo o sobie nie wiedziały. Ich losy połączyły się w chwili, gdy wmieszała się w nie burzliwa historia Polski.

Wydawnictwo Zysk i S-ka - zapowiedzi!

Kochani! Mam dzisiaj dla Was zapowiedzi od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Dajcie znać, czy widzicie coś dla siebie, bo ja chętnie przeczytałabym nową książkę Anny Tabak i "Białego Kła".
Premiery wszystkich przedstawionych przeze mnie zapowiedzi, odbędą się 22 stycznia 2018 roku.

wtorek, 16 stycznia 2018

Piotr Bolc "Ludzie przechodni"

Dawid Szanser, człowiek, któremu w życiu po raz kolejny nie wyszło, otrzymuje od matki telefon, że ojciec, który przed laty porzucił ich dla pewnej Grażyny, zaprasza ich do swojej rezydencji w Rogach, by odnowić zerwane więzy.  Nie jest przekonany do tego wyjazdu, ale nie nie chce robić przykrości matce, więc postanawia pojechać z nią na miejsce. Spodziewa się jednak najgorszego. Jak się okazuje, intuicja go nie zawiodła. Dlaczego to zrobił? Dawid rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Dokąd go doprowadzi? 

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #115 Przedpremierowo! Petra Hammesfahr "Grzesznica"

Każdy z nas ulega czasem pokusie, by pójść po linii najmniejszego oporu.
Cora jest żoną i matką. Pracuje w rodzinnej firmie i stara się wykonywać swoje obowiązki najlepiej, jak tylko potrafi. Nikt nie podejrzewa tego, że kobieta pewnego dnia zamorduje na plaży mężczyznę. Dlaczego to zrobiła? Jakie tajemnice kryje w sobie przeszłość Cory?

niedziela, 14 stycznia 2018

Laura Ruby "Zapadła dziura Bone Gap"

Oczywiście nie kochał jej tak, jak mówił. Zresztą z mojego doświadczenia wynika, że ludzie nigdy nie kochają tak, jak mówią. Nie potrafią. Są tylko ludźmi. Zakłamanymi, przerażonymi ludźmi.
Kiedy pewnego dnia w Bone Gap znika piękna Róża, nikogo specjalnie to nie dziwi. Takie rzeczy się tutaj zdarzały. Jedyną osobą, która wie, co naprawdę się stało, jest Finn. Chłopak wie, że dziewczyna została porwana przez niebezpiecznego mężczyznę, którego twarzy chłopak za nic nie może sobie przypomnieć. W tajemniczych opowieściach Finna, Róży i mieszkańców Bone Gap tylko jedno jest jasne – twarz, którą pokazujemy światu, nie ma się nijak do tego, kim tak naprawdę jesteśmy.

sobota, 13 stycznia 2018

Krzysztof Pyzia, Kajetan Kajetanowicz "Kajto. Jadę po swoje"

- Ile masz centymetrów...
- Zaraz, zaraz! Na pewno będziemy rozmawiać o samochodach?!
- Spokojnie, chodziło mi o wzrost...
- Trzeba było tak od razu! 172 cm.
Tymi słowami rozpoczyna się rozmowa Krzysztofa Pyzi i Kajetana Kajetanowicza. To historia o marzeniach, uporze i pasji. Samochody zaczęły odgrywać ważną rolę w życiu Kajetana Kajetanowicza dość wcześnie. Najpierw jako chłopiec został zabrany na pierwszy rajd samochodowy, potem podkradał rodzicom auto i spędzał wiele czasu w warsztacie samochodowym ojca. Jednak nic nie wskazywało na to, że chłopak będzie gwiazdą. Za młodu nie należał do grzecznych chłopców, a i za kołnierz nie wylewał. Jednak los zadecydował, że ten niesforny młodzieniec stanie się postrachem rywali na torze wyścigowym.

środa, 10 stycznia 2018

Piotr Kulpa "T.T."

- Lupka, nie ma... Słyszysz? Nie ma takiego potwora, którego nie można odesłać z powrotem. Bo wszystkie potwory lęgną się w naszych głowach. Trzeba tylko wrócić, odszukać go, złapać za mordę i...
Paweł Lupka rozstał się z żoną i próbuje poradzić sobie z kryzysem wieku średniego. Wyjeżdża do Piotrkowa Trybunalskiego i dostaje pracę na pół etatu w bursie. Dodatkowo dostaje godziny w pobliskim liceum. Ma uczyć tam wychowania do życia w rodzinie. Cieniem na jego przeszłości kładą się cienie przeszłości. Demony, które nie pozwalają mu spokojnie spać. Czy uda mu się w końcu znaleźć spokój?

"Niemożliwa forteca" - premiera powieści już niebawem!

Uroczy, zabawny i poruszający hołd dla wszystkich poszukujących miłości maniaków komputerowych i odmieńców na całym świecie

Aż do maja 1987 roku czternastoletni Billy Marvin z Wetbridge, w stanie New Jersey, jest maniakiem komputerowym, ale mimo to szczęśliwym. Popołudnia spędza z kolegami, nieustannie przesiadując przed telewizorem, sycąc się ciastkami, debatując, kto z kim by wygrał (Rocky Balboa czy Freddy Krueger? Bruce Springsteen czy Billy Joel? Magnum P.I. czy T.J. Hooker?), oraz programując gry wideo na swoim Commodore 64 do późna w nocy. Ale wtedy „Playboy” publikuje zdjęcia hostessy z teleturnieju „Koło Fortuny” - Vanny White, Billy poznaje Mary Zelinsky, znakomitą programistkę, i wszystko nieodwracalnie się zmienia…

"Niemożliwa forteca" to laurka dla lat osiemdziesiątych, dla nowej ery komputerowej oraz dla wieku dojrzewania – czasu, kiedy wszystko wydaje się możliwe…

"Niemożliwa forteca jest prześmieszna, wzruszająca i nie można się od niej oderwać. Zwariowana komedia dla nastolatków osadzona w czasach, kiedy U2 mogło być tylko grupą jednego przeboju, a pornografia była tak blisko i tak niedostępna dla czternastolatka jak „Playboy” za ladą w sklepie papierniczym. Zdecydowanie uwielbiam tę powieść!".
Carolyn Parkhurst, autorka bestellera "Psy z Wieży Babel"

Premiera odbędzie się 22 stycznia 2018 roku!

"Na wschód do zachodu" - premiera już w styczniu!

Wielkimi krokami zbliża się premiera najnowszej książki WOJCIECHA JAGIELSKIEGO - Na wschód od zachodu.

To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój. To zupełnie nowe spojrzenie na Wschód.

Wojciech Jagielski, ceniony reporter wojenny podąża tym razem „wielkim szlakiem hippisów”. Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systemem  kast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie „wolność” nabiera innego znaczenia.

WIELKI SZLAK DO INDII, KTÓRY HIPNOTYZUJE DO DZIŚ

Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia... Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą.

Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka.

Premiera odbędzie się 31 stycznia 2018 roku!

Nowa powieść Marie Benedict już w styczniu!

Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom.

Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepszą zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego– najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów i dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.

Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy milioner poświęci fortunę dla miłości? 

Po rewelacyjnej Pani Einstein Marie Benedict przedstawia opowieść o namiętności, na którą nie powinno być miejsca w świecie wielkich pieniędzy.

Jesteście zainteresowani? Bo ja chętnie przeczytałabym tę książkę.

Premiera odbędzie się 31 stycznia 2018 roku!

wtorek, 9 stycznia 2018

Tatiana Freidensson "Mój ojciec był nazistą.Rozmowy z potomkami czołowych przywódców III Rzeszy"

- Źli ludzie cieszą się większą popularnością od dobrych. Zło jest atrakcyjniejsze.
Autorka tej książki, młoda rosyjska dziennikarka, Tatiana Freidensson, odszukała potomków nazistowskich zbrodniarzy: Hermanna Göringa, Hansa Franka, Rudolfa Hössa, Erwina Rommla i Clausa von Stauffenberga. Udało jej się namówić ich do tego, by opowiedzieli o swoich owianych złą sławą przodkach. Historie te zostały przedstawione w cyklu filmów dokumentalnych prezentowanych w rosyjskiej telewizji. Teraz zostały one wydane w publikacji, którą chcę Wam przedstawić. Jeśli chcecie przekonać się, jak na życie potomków zbrodniarzy wpłynęły decyzje ich przodków, myślę, że będzie to publikacja dla Was.

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #114 Przemysław Garczyński "Kelner"

W Poznaniu zostaje zamordowany kibic Legii Warszawa. Na miejscu zbrodni widnieje groźne memento z Boskiej Komedii Dantego Alighieri: „Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie”. Jego śmierć to dopiero początek. Wkrótce zostaje zamordowana córka znanej artystki. W obu sprawach zostaje podjęte śledztwo, w którym tropy stanowią: literatura, sport, obrzędy pogrzebowe wikingów, samotność i nowoczesne technologie. Czy policjantom z poznańskiej Komendy Wojewódzkiej i ich warszawskiemu partnerowi uda się rozwiązać zagadkę?

niedziela, 7 stycznia 2018

Andy Weir "Artemis"

- Gotowa do dekompresji? - zapytał Dale przez radio.
- Tak, spadek ciśnienia dobrze mi zrobi.
- Nie zgrywaj się - skarcił mnie. - To poważna procedura.
- Człowieku, ty nawet w próżni potrafisz zepsuć atmosferę, wiesz?
Dwudziestokilkuletnia Jazz mieszka na Księżycu i może tylko pomarzyć o dostatnim życiu. Nie stać jej na życie w luksusach. Ma nudną, nisko płatną pracę i sporo długów do spłacenia, nic więc dziwnego, że dorabia drobnym przemytem. Nic dziwnego, że kiedy pojawia się okazja zarobienia naprawdę wielkich pieniędzy, nie waha się ani chwili. Jest tylko drobny problem, plan wcale nie jest taki idealny i Jazz wplątuje się w gigantyczną aferę. Czy uda jej się wyjść z opresji obronną ręką?

piątek, 5 stycznia 2018

George R.R. Martin "Rycerz Siedmiu Królestw"

Zdrada... to tylko słowo. Kiedy dwaj książęta walczą ze sobą o krzesło, na którym tylko jeden z nich może usiąść, zarówno wielcy lordowie, jak i prości ludzie muszą wybierać. Po bitwie zaś zwycięzców okrzykuje się wiernymi i lojalnymi ludźmi. Natomiast ci, którzy przegrali, będą od tej pory znani jako buntownicy i zdrajcy.
Gry o tron chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Każdy z nas o niej słyszał. Ja nigdy nie czytałam tego cyklu, więc moja przygoda z nim zaczyna się od Rycerza Siedmiu Królestw. Co znajdziecie w tej książce? Trzy opowiadania, których bohaterami są młody Dunk i jego jedenastoletni giermek, zwany Jajem. Chłopiec jest potomkiem rodu Targaryenów, którzy rządzą Siedmioma Królestwami. Do tronu mu daleko, więc ojciec pozwolił mu zostać giermkiem u Dunka. O tym, co działo się podczas ich podróży, dowiecie się z lektury, ja nie chcę Wam streszczać tych opowiadań.

środa, 3 stycznia 2018

Samantha Shannon "Pieśń jutra"

Ocalonym. Zdrajcą. Marionetką, tak. Ale nie potworem. To ludzie są potworami.
Paige Mahoney po brutalnych wydarzeniach z poprzedniej części została wybrana Zwierzchniczką i rządzi teraz londyńskimi kryminalistami. To nie znaczy jednak, że jej życie zmieniło się na lepsze. Wręcz przeciwnie. Ma wielu wrogów, którzy tylko czekają na to, by podwinęła się jej noga. Przed Paige stoi trudne wyzwanie. Musi ustabilizować sytuację w podzielonym podziemiu. Wykonanie tego zadania może znacznie utrudnić wprowadzenie technologii Senshield, która może położyć kres całemu światu jasnowidzów.

wtorek, 2 stycznia 2018

Jeannette Walls "Szklany zamek"

W każdym człowieku jest coś dobrego - powiedziała. - Trzeba tylko dostrzec pozytywne cechy i kochać go za nie.
Jeannette Walls wychowała się w bardzo nietypowej rodzinie. Miała troje rodzeństwa i rodziców, którzy odrzucali wszelkie normy społeczne. Ojciec imał się wielu prac, ale w żadnej nie udało mu się na dłużej zaczepić. Na dodatek pił i żył w świecie dalekim od realnego. Matka była niespełnioną artystką, która nie potrafiła wziąć odpowiedzialności za rodzinę. Nie gotowała dzieciom obiadów, przymykała oko na wyskoki męża i nie chciała iść do pracy. Rodzina bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania i czasem żyła na skraju nędzy. W końcu Wallsowie osiedli w posępnym, górniczym miasteczku w Zachodniej Wirginii, skąd zdesperowany Rex uciekł przed laty. Czy rodzinie uda się w końcu znaleźć swoje miejsce na ziemi?

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Jay Kristoff, Amie Kaufman "Illuminae"

Może odwaga to tylko maska, którą ludzie nakładają na zbiorowe szaleństwo.
Kolonia Kerenza, rok 2575. Kady Grant porzuca swojego chłopaka, Ezrę Masona. Postanawia, że nie będzie się z nim kontaktować. Nie wie jednak, że za kilka godzin świat, jaki znała, przestanie istnieć. Dojdzie bowiem do inwazji BeiTechu na kolonię. Ludzie, którym udało się przeżyć atak, zostają ewakuowani na statkach kosmicznych: Alexandrze, Hypatii i Copernicusie.  Ściga je wrogi pancernik Lincoln. Jego zadaniem jest uciszyć świadków brutalnego ataku na planetę. Tymczasem na pokładzie Copernicusa rozprzestrzenia się śmiertelnie niebezpieczny wirus, a system sztucznej inteligencji sterujący Alexandrem staje się największym wrogiem ocalałych. Czy ocalałym ludziom uda się przeżyć?